Angolok – English woodwork

Már megint ez a külföldre mutogatás…

Addig addig bóklásztam a hálón, amíg egy angol szakmai fórumnál elakadtam. Időnként belenéztem, aztán azon kaptam magam, hogy rendszeresen olvasom, majd regisztráltam, aztán függő lettem. Nem szupermenek írják: derék angol mesteremberek, lelkes hobbisták, érdeklődők. Tudjuk, történelmi és gazdasági okai vannak, de ezzel együtt el kell fogadni, sokat lehet tanulni tőlük. Sokat KELL tanulni…
(Például azt a nyitottságot, amivel a messziről jött  kollegát fogadják:) )

Magam is éltettem sokáig egy mítoszt a káeurópai nyomorból eredeztetett buher-zsenialitásról. (ti.: A gyenge technikai háttérrel rendelkező magyar szakember kénytelen agyafúrt házilagos megoldásokkal csodát csinálni, míg a  csoda-célgépekkel dolgozó európai kollegája elbutul, és csak arra képes, amit a masinái alapból lehetővé tesznek.)  Az angol (amerikai, ausztrál stb…) mestereket látva ki kellett józanodnom: legalább olyan kreatívak, mint a sárból aranyat készítő hazai szaktársak.

És ehhez hozzáadódik az, hogy régóta jólétben élnek, vagyis van idejük, igényes és fizetőképes vásárlórétegük. (Tudom, mi véreztünk ki a töröktatár szipoly alatt-miatt, ők pedig közben ápolgatták a házaikat – de ezen most kár rágódni.)
És van még valamijük: régi-régi technikai kultúrájuk. És rendelkeznek ezen kívül valami csodálatra méltó modern konzervativizmussal. Szeretik a régi dolgokat, de ez nem válik el a moderntől. A hagyományt nem csak úgy őrzik, hogy mintát profiloznak minden marható élbe ha kell ha nem. 

Lássuk csak:

 

 Ez itt egy dohányzóasztal.  Steve Allford munkája.  Kell magyarázni? Mai darab. A korszerűsége mellett mind a látható, mind a rejtett részei kézműves gondossággal vannak kialakítva.  És mivel a formát a minimumra redukálta, megengedheti magának, hogy – hadd szóljon! – engedje tobzódni a kőris rajzolatát (húrmetszet).  

Kezdő

 

Mielőtt hazai és saját ötletek, megoldások jönnének, két kedvenc külhonból:
 
A finneket mindenestől kedvelem, legyen szó kultúráról, politikáról, stb.
 
Az internet nagy ajándéka volt az angol faművesség felfedezése. Mértéktartóan tudnak bánni az anyaggal, és közben mindent megmutatnak. Persze kellett hozzá az a pár száz év, amikor az afrikai és egyéb bányákban, ültetvényeken szorgosan dolgoztak a helybeliek, megteremtve az anyagiakat ahhoz, hogy miss Marple gondtalan semmittevés közben tengethesse napjait a szigetországban. És nem mellesleg ahhoz, hogy kifinomuljon egyebek mellett a fával való bánás is. (Na, ez szép szó, ez a bánás.)
 


Nem előnyös túl sok szöveggel kezdeni egy ilyen blogot, nézzünk néhány képet egy másik angoltól, aki nem a kedvencem, de vannak nekem tetsző munkái. És ügyes, pontos. 
 
 
Ez egy ládika, sajátos fecskefarkakkal. „Twisted dovetail” mondja J.B. úr.
Alatta egy kép arról, hogyan készül. Utána pedig egy székláb, csapokkal.
 
 
 
 
 
 
 
 

Az oldal, ahonnan a képek származnak: http://www.individualfurniture.com/maker/Chair-Maker.htm
Megnyerő. Az ember dolgozik a kezével. Mondhatni: kézműves. Közelmúltbeli tapasztalatom, hogy asztalos mesterjelöltek felháborodtak azon, hogy a mester mivoltuk bizonyítására szolgáló gyakorlati vizsgán kézi műveleteket kértek számon tőlük. Persze nehéz a dolguk, nem csak a műveleteket nem ismerik igazán, de a „szerszámkultúránk” – ha van ilyen szó – is elmaradt valahol. Nézzünk csak rá Mr. Bullar oldalára, vagy egy kéziszerszámokat forgalmazó európai vagy amerikai oldalra,aztán menjünk el egy hazai szakiskolába. Bár láttam már bíztató kivételt…