Gyakran hallom, hogy jó-jó ez a bölcső, de nem sokáig használható, ahhoz képest pedig drága/nagy/stb. Hallottam már olyant, hogy három hónapnál tovább nem alkalmas (a talpas), de fél évet is mondanak. Szerencsére egy most diplomázó designer hallgató blogjában szépen összeszedve megtalálható, mi befolyásolhatja, meddig ringatózhat a baba bölcsőben. Nézzük…
Függesztett bölcsők – ikerbölcső
Már-már unom magam, hogy megint bölcsőkről – és megint a sajátjaimról – írok. De úgy tűnik, bár tömegek nem használják, akit érdekel, nagy gondot fordít arra, miben ringatja a kicsinyét. Szinte minden újabb formai-szerkezeti megoldást a leendő megrendelők kértek vagy inspiráltak. Így volt ez az első lengő kivitelnél is – és a legújabbnál szintúgy. Ez egy nagyon kedves, ikreket váró édesanyával közös kreatúránk.
Első körben két bölcsőről volt szó, aztán felmerült, hogy kényelmi szempontból össze lehetne kötni őket. Végül a legegyszerűbb megoldás győzött: a babák egymás mellé, egy “kosárba” kerülnek, reményeink szerint mindkettőjük örömére. A felfüggesztésnél szakítottunk a merev rudazattal. A kötél összetettebb ringó mozgást tesz lehetővé. (A mindenféle lengő-hintázó mozgás csecsemőkre gyakorolt kedvező hatásáról bővebben olvashatun ide kattintva.)
Bölcsők – szerkezet, műhely
Megint a talpas bölcső.
A kép amolyan hangulatkeltő alapozás. Alább szerkezeti megoldások, fázisfotók jönnek. Aztán a végén talán valami a faragott mintákról-ból is.
Ami a legtöbbet elmond a szerkezetről, az a láb:
Látható, alaposan keresztül-kasul van fúrva. Ahogy a pillérszerkezetű bútoroknál ez általános. Akkoriban a végdeszka felső részébe is tettem egy idegen csapot, amit átengedtem a lábon. Felette volt egy tipli, és ahol elfért, 3 kex (lamello). Aztán az idegen csapot túlzásnak találtam – az alsó összekötő ékelt csapja roppant erősen és pontos szögben tartja a bölcső végét. Ráadásul nem szeretem, hogy a végdeszka a felső részen van fixálva, és ha zsugorodni támadna kedve, alul, az összekötő felett rés támadna. (A kex nem kap sok ragasztót, hogy ha kell, engedje mozdulni a deszkát, inkább, mint hogy az repedjen.)
BÖLCSŐ
Bölcső
A faktura.hu oldal a leglátogatottabb lapja a hagyomány fül alatti bölcső. Ez indított arra, hogy bölcső ügyben tovább menjek, készítsek egyszerűbb vonalú, és függesztett darabokat is. Úgy tűnt, érdemes külön oldalon összegyűjteni ezeket – ez a bölcsőbolt.hu. Ami az eddig említett helyekről kimaradt, az kerül ide: szerkezeti részletek, „werk” fotók, munkafázisok. Nem csak szakembereknek: leendő bölcsőhasználóknak is tanulságos lehet.
A fent látható kép egy cseresznyefa bölcső, örök darab: ékelt átmenő csapokkal van összerakva. Egyik végén Nap, a másikon Hold faragás.
Ez a típus meglehetős sikerrel szerepel mint nászajándék. Mivel szétszedhetetlen – igazából: szétrobbanthatatlan – darab, aki kapja, kénytelen együtt lakni egy kb 1 m x 70 x 70 cm-es bútorral. Ezt persze nem kell sorscsapásként megélni: Adott egy eszköz, amiben a gyerek mellett tárolható ágynemű, játék, (virág?) stb…
Aki mégsem akar magának bölcsőt mint tárolóbútort, vehet lapra szerelt kivitelt. Ez postán is továbbítható, ha a baba kinövi szétszedhető, elrakható, vagy egy kisautó hátsó ülésén elszállítható a barátokhoz tovább-felhasználásra. Az alábbi képen : lapra szerelt bölcső, faragással, natúr felülettel (olajozva sincs).
És ugyanez egyszerűbben: az oldalsó pálcasor esztergált mintás helyett lehet egyenes, lekerekített hasáb. Szintén erdei fenyő, de itt olajozva és viaszolva.