Három íróasztal

Az elmúlt (hosszabb) időszakban három hasonló asztal született. Nem véletlenül mondom, hogy a legritkább esetben sem soha nem készül nálam két teljesen egyforma darab.
íróasztalok

Először ez készült el:
ÍRÓASZTAL - fekete dió
A fiókelőkhöz nagyon szép anyagot sikerült találnom, kavargó-bugyborékoló szálszerkezetű kőris deszkát – de ez általában így szokott történni. Ami igazán megkülönbözteti, a fekete dió asztallap és a konténer-tető.

habos kőris fiókelők

“Három íróasztal” bővebben

Állítható gyerek íróasztal – állítható szék

Eddig nem sikerült állítható magasságú gyerek íróasztalt készítenem. Azazhogy egyszer – jó régen – igen, találtam is róla egy nem túl éles képet.
állítható magasságú íróasztal
A lábak végébe fúrt menetbe hajtott fa orsókkal fokozatmentesen lehetett emelni a lapot. Maga a káva négy eleme fecskefarkú fogazással épült össze, és (-te jó ég!-) a káva rövid elemei a felső élükön kialakított fecskefarkú hevederrel csatlakoztak a tetőlaphoz. Most visszagondolva – csodálatos megoldás volt. A szék lábai között látszik -vagy csak sejlik – egy okos kis szerkezet. Az első széklábakra szintén fa csavarorsók segítségével fel lehetett erősíteni egy állítható lábtámaszt.
Ennyit erről. Remélem, akad, aki érti, nagyon szakmai volt.
Ami viszont a közelmúltban összejött (rövid említés már történt róla): egy lelkes és türelmes szülőpárral kiötöltünk egy sajátos megoldást. Beleszerettek a blogon egy régi posztban közzétett rajzba.

Íróasztal rajz

“Állítható gyerek íróasztal – állítható szék” bővebben

Íróasztal

íróasztal 

Két és fél éve, 2008-ban rajzoltam egy íróasztalt. Kevés hely volt mellette és mögötte, ezért a(z oldalról való) beülést könnyítendő, a lábazatát nem tettem zárttá. Végül egy másikat választottak helyette. Szerettem volna megcsinálni az eredetileg tervezettet is. Sokáig propagáltam, amíg találtam valakit, aki elég bátor volt ahhoz, hogy rajz alapján elkészíttesse. Azazhogy csodálatos módon két ilyen család is jelentkezett, szinte egyszerre. Az egyikük számára elkészült a bútor, égerfából. (A következő szilből lesz.)

íróasztal terv

Az alábbi ábrák a “Gyerek íróasztal terve” posztban nagyobbak:Íróasztal terv
 A szerkezetet a forma szinte diktálta. Átmenő, ékelt és faszeggel erősített csapok, ácsolatokról ismert fél-fecskefarkú beeresztések kötik össze a lábazat elemeit. Az asztallapot a lábazat felső vízszintes elemei tartják mereven, fecskefarkú hevederként. A forma organikusra sikeredett – talán át kellene fogalmazni egyenesekre is…
Alulról nézve külön világa van a bútornak. Néha mintha egy hajó vagy egy épület faszerkezete látszana.

asztal szerkezetíróasztal szerkezete

Íróasztal – werk

Alább említettem, hogy visszatérek az ott megmutatott kőrisfa íróasztalra.

Ide teszek néhány képet, amik a honlapra nem kerül(het)nek fel ilyen-olyan okok miatt. Leginkább amolyan “werk-fotók”, a műhelyben rögzített pillanatok, vagy szerkezeti, formai részletek.

Az elején a lapmerevítés: fecskefarkú beeresztés. Ami az első képen látható, az a végeredmény.

Az asztal a hasát mutatja

 

Gyerek íróasztal

Friss darab (2009. január 18.) Öröm volt vele a munka. Kőrisfa.

És ugyanez a honlapomon…

Részletek később, egyelőre ennyi:

 

gyerek íróasztal

íróasztal, kőris

 

 

ívelt fiókelők

 

íróasztal részlet

 

fecskefarkú beeresztés

 

fecskefarkú heveder

 

Többen érdeklődtek, hogy hasonló alapossággal kimunkált, de egyszerűbb formájú asztal nem készül-e, olcsóbb (fenyő vagy bükk) anyagból. Készülhet, tervek itt…

És képek arról, ahogy ez készült, ide kattintvva…