Íróasztal tölgyfából

a_cim.jpg

Van ez az íróasztal. Eddig készült ilyen égerfából, kőrisből, és kőris lábazattal fekete dió lappal.

 Tölgyből is lehet szépet

Sokáig gondoltam úgy, a tölgyfa csak arra alkalmas, hogy súlyos, komorra pácolt faragott bútorok készüljenek belőle öregedő uraknak. Aztán találkoztam néhány svéd és angol darabbal, és más lett a véleményem.

Ezt az asztalt idén sikerült először ebből az anyagból összehozni.

Íme:
íróasztal

 

“Íróasztal tölgyfából” bővebben

A műhelyből

Valójában a tegnapi poszthoz tartoznak még ezek a fotók.
Ott már sok lett volna a jóból, ezért külön bejegyzésbe teszem őket. Egy nyúlfarknyi kis galéria, igazából csak arról van itt néhány kép, hogyan takarom el a lapot merevítő fecskefarkú heveder bejáratát. (Ha eltakarom.)

 

Három íróasztal

Az elmúlt (hosszabb) időszakban három hasonló asztal született. Nem véletlenül mondom, hogy a legritkább esetben sem soha nem készül nálam két teljesen egyforma darab.
íróasztalok

Először ez készült el:
ÍRÓASZTAL - fekete dió
A fiókelőkhöz nagyon szép anyagot sikerült találnom, kavargó-bugyborékoló szálszerkezetű kőris deszkát – de ez általában így szokott történni. Ami igazán megkülönbözteti, a fekete dió asztallap és a konténer-tető.

habos kőris fiókelők

“Három íróasztal” bővebben

Állítható gyerek íróasztal – állítható szék

Eddig nem sikerült állítható magasságú gyerek íróasztalt készítenem. Azazhogy egyszer – jó régen – igen, találtam is róla egy nem túl éles képet.
állítható magasságú íróasztal
A lábak végébe fúrt menetbe hajtott fa orsókkal fokozatmentesen lehetett emelni a lapot. Maga a káva négy eleme fecskefarkú fogazással épült össze, és (-te jó ég!-) a káva rövid elemei a felső élükön kialakított fecskefarkú hevederrel csatlakoztak a tetőlaphoz. Most visszagondolva – csodálatos megoldás volt. A szék lábai között látszik -vagy csak sejlik – egy okos kis szerkezet. Az első széklábakra szintén fa csavarorsók segítségével fel lehetett erősíteni egy állítható lábtámaszt.
Ennyit erről. Remélem, akad, aki érti, nagyon szakmai volt.
Ami viszont a közelmúltban összejött (rövid említés már történt róla): egy lelkes és türelmes szülőpárral kiötöltünk egy sajátos megoldást. Beleszerettek a blogon egy régi posztban közzétett rajzba.

Íróasztal rajz

“Állítható gyerek íróasztal – állítható szék” bővebben

Hogyan tervezzünk széket?

Egy ízben Vásárhelyi János szájából hallottam, hogy nem érti, miért asztal-os az asztalos – mikor a legnagyobb kihívás mindig is a szék tervezése volt (és van).

Igaza volt.

Néhány többé-kevésbé működőképes ülőbútoron túl vagyok már, és egyik  sem volt olyan, hogy egy lendülettel leültem, megrajzoltam, elkészítettem.

  1. A székeknél néhány kis csomópontnak kell roppant nagy erőket felvennie. Rendszerint minél könnyedebb, elegánsabb a bútor, annál kisebb helyen koncentrálódik a terhelés.
  2. A legtöbb széknek nem csak egy jellemző nézete van. És ha van is kettő, önmagában harmonikus vetülete, még mindig lehet, hogy összességében gond lesz az arányokkal.
  3. Ergonómia, ergonómia, ergonómia!

Több széken is dolgozom évek óta, nem is eredménytelenül. Igyekszem összeegyeztetni a hagyományos (!tökéletes!) lapba fúrt-ékelt lábmegoldást a korszerű formával és az ergonómiával. De erről majd később, egy másik posztban… Ami most érik, az egy szép, kimódolt csapozásokkal összeépített ülőbútor, amolyan "kézműves öröme" típus. Érdekes, hogy honnan hová jutott a dolog. és az sem mellékes, hogyan.

Nos:
Borzalmas firkákkal indult.

szék tervek

Reggelente az éppen begyújtott cserépkályha és a teám mellett, a kislányom rajzmappájába kapartam ezt-azt. Amit tudni lehetett: a majdani használó szerette volna, hogy az ülőlapon átmosolyogjanak a lábak csapvégei. A család, aki a nagyon távoli jövő ködös homályában együtt fog élni ezekkel a székekkel, udvariasan úgy tett, mintha értené, mit akartam elmondani a rajzokkal. Én már láttam, mi lesz, de szükségesnek gondoltam megfoghatóvá és megnézhetővé tenni a bútort. Három változatot megcsináltam felére kicsinyítve. Egy jó erős munkanap, PUR ragasztó, facsavarok. Azóta van mire ülni a gyerekeknek.
szék modellekszék tervek -
Alapvetően az oldalnézeti rajzok felhasználásával készültek. Egyrészt segítettek látni, hogyan fognak kinézni a székek, de e mellett azt is megmutatták, melyik típusnak melyek a szép nézetei, illetve hogy az arányokat hogyan érdemes módosítani.

Íróasztal

íróasztal 

Két és fél éve, 2008-ban rajzoltam egy íróasztalt. Kevés hely volt mellette és mögötte, ezért a(z oldalról való) beülést könnyítendő, a lábazatát nem tettem zárttá. Végül egy másikat választottak helyette. Szerettem volna megcsinálni az eredetileg tervezettet is. Sokáig propagáltam, amíg találtam valakit, aki elég bátor volt ahhoz, hogy rajz alapján elkészíttesse. Azazhogy csodálatos módon két ilyen család is jelentkezett, szinte egyszerre. Az egyikük számára elkészült a bútor, égerfából. (A következő szilből lesz.)

íróasztal terv

Az alábbi ábrák a “Gyerek íróasztal terve” posztban nagyobbak:Íróasztal terv
 A szerkezetet a forma szinte diktálta. Átmenő, ékelt és faszeggel erősített csapok, ácsolatokról ismert fél-fecskefarkú beeresztések kötik össze a lábazat elemeit. Az asztallapot a lábazat felső vízszintes elemei tartják mereven, fecskefarkú hevederként. A forma organikusra sikeredett – talán át kellene fogalmazni egyenesekre is…
Alulról nézve külön világa van a bútornak. Néha mintha egy hajó vagy egy épület faszerkezete látszana.

asztal szerkezetíróasztal szerkezete

Gyerek íróasztal terve

Az ívelt frontfelületű kőrisfa asztal meglehetős népszerűségnek örvend. Többen keresnének viszont egyszerűbb, de hasonlóan alapos részlet-kidolgozással bíró gyerek íróasztalt.

Íme…

Először két asztal.  Illetve egy asztal két változata. Külön konténerrel készülne, kis helyre is betehető, mert oldalt nem zárt, könnyű ki-be szállni.

 

Gyerek asztal

 

 

 

Gyerek íróasztal

 

 

Egyébként ha akarom gyerek íróasztal, ha akarom felnőtt.
… és azóta, hogy felraktam ezeket a rajzokat ide, rám talált két tiszteletre méltóan bátor család is, és kértek tőlem egy-egy darabot. Az első megnézhető itt

Íme: fiókos íróasztal

 És egy mackósabb megoldás. A bal oldali láb és a jobb oldali, a padlóig futó fiókfogantyú-sor azonos elölnézeti képet mutat: domború felületű függőleges oszlop. Lehet a rajz szerinti módon eltérő színű fából, de el tudok képzelni egy visszafogottabb megjelenést is: a bútortesttel azonos anyaból kialakított lábbal és fogantyúkkal.

Íróasztal terv

 

 Íróasztal

 

 Természetesen készülhet “jobbos” és “balos” kivitelben is:Íróasztal - jobbos, balos

 

Íróasztal – werk

Alább említettem, hogy visszatérek az ott megmutatott kőrisfa íróasztalra.

Ide teszek néhány képet, amik a honlapra nem kerül(het)nek fel ilyen-olyan okok miatt. Leginkább amolyan “werk-fotók”, a műhelyben rögzített pillanatok, vagy szerkezeti, formai részletek.

Az elején a lapmerevítés: fecskefarkú beeresztés. Ami az első képen látható, az a végeredmény.

Az asztal a hasát mutatja